Numan Kurtulmuş'a Kaşıkçı Sorusu: Türkiye, Suudi Arabistan'a Yaptırım Uygular mı?

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Kaşıkçı olayından dolayı Türkiye Suudi Arabistan’a yaptırım uygular mı“ sorusuna, “Bu konuşulanlar ispatlanırsa Suudi Arabistan’ın sadece Türkiye ile ilişkileri değil dünya ile olan ilişkileri sarsılır“ cevabını verdi.

Numan Kurtulmuş'a Kaşıkçı Sorusu: Türkiye, Suudi Arabistan'a Yaptırım Uygular mı?
Numan Kurtulmuş'a Kaşıkçı Sorusu: Türkiye, Suudi Arabistan'a Yaptırım Uygular mı? Güne Bak
Bu içerik 141 kez okundu.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN Türk ekranlarında konuk olduğu programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Suudi Arabistan'ın konsoloslukta öldürüldüğünü kabul ettiği gazeteci Cemal Kaşıkçı olayını yorumlayan Kurtulmuş "Türkiye Suudi Arabistan'a yaptırım uygular mı?" sorusuna da cevap verdi.

Kurtulmuş, bu soruya "Bu konuşulanlar gerçekten ispatlanırsa Suudi Arabistan'ın sadece Türkiye ile ilişkileri değil dünyanın bütün demokratik ülkeleri ile olan ilişkileri sarsılır" şeklinde cevap verdi.

İşte Kurtulmuş'un Kaşıkçı olayıyla ilgili açıklamaları;

Meselenin geneline baktığınız zaman 2018 yılında dünyanın büyük metropollerinden birisinde ve bir ülkenin konsolosluğunda dünyaca bilinen bir gazeteci içeri giriyor ve dışarı çıkamıyor.

"MESELENİN ÜSTÜNÜN ÖRTÜLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"

Olay çok sıcak olduğu için belki fazla farkında değiliz ama, gerçekten hepimizin kanını donduran insanlığın bittiği ürkütücü korkunç bir olaydır. Türkiye olarak bir kere kestirmeden şunu söylemek isteriz, yani hiçbir şekilde bu meselenin üstünün örtülmesine müsaade etmeyeceğiz. Şu anda devam eden resmi bir soruşturma var.

"İNŞALLAH MESELENİN HAKİKATİ ORTAYA ÇIKAR"

Tabi resmi makamlar ortaya çıkan bilgi ve bulgular kesinleştikten sonra açıklama yapma durumundalar. Ama Türkiye bu işin üzerinin örtülmesine asla müsaade etmeyecek. Meselenin aslı neyse onun ortaya çıkması için gayret sarf edecek. İnşallah en kısa zamanda meselenin hakikati ortaya çıkar.

"EĞER OLAY KAMUOYUNA YANSIDIĞI GİBİYSE..."

En zor durum da bu durum. Yani ne olduğu hakkında yoğun şüpheler var. Ama bilgiler ve bulgularla desteklenmiş kesin bir sonuca dönüştürülmüş değil. Ve burada işte diyelim eğer gerekten olay dünya kamuoyuna yansıdığı gibiyse. Suudi Arabistan'dan bir tim geldi, onun içinde iki üç tane adam bunu katletti gitti, diyerek de hiçbir şekilde bu işin üstünü örtmek Suudi Arabistanlıların yapacağı bir durum değildir.

Yani konsoloslukta işlenen bir suç bir devletin konsolosluğunda işlenen bir suç üst düzey yetkililerin haberi olmadan işlenemez. Eğer bu suç gerçekten böyleyse deliller bu sonuca götürürse ortada çok vahim bir sonuç olacaktır. Ve bunun gerçekten çok ciddi hukuki sonuçlarının olması lazım."

Haberler haber son dakika Ak Parti Türkiye Suudi Arabistan Numan Kurtulmuş Politika Güncel haberler haberi HABER HABERLER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman 1954 Spor - Çatalcaspor maç sonucu: 1-2
Adıyaman 1954 Spor - Çatalcaspor maç sonucu: 1-2
Tarsus İdman Yurdu - Bandırmaspor Baltok: 4-3
Tarsus İdman Yurdu - Bandırmaspor Baltok: 4-3