Suudi Arabistan, Muhalifleri Avlamak İçin Özel Ekip Kurmuş

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürülmesi sonrası dünyanın gündemine oturan Suudi Arabistan’da sosyal medyada siyasi muhalefeti engellemek için gizli ekip kurulduğu ortaya çıktı.

Suudi Arabistan, Muhalifleri Avlamak İçin Özel Ekip Kurmuş
Suudi Arabistan, Muhalifleri Avlamak İçin Özel Ekip Kurmuş Güne Bak
Bu içerik 177 kez okundu.

Kaşıkçı cinayetinde, Vizyon 2030 programına sosyal medyada getirilen eleştirilerin yer aldığı 9 sayfalık raporun etkisinin olup olmadığı tartışılırken, Suudiler'in sosyal medyada siyasi muhalefeti engellemek için gizli ekip kurduğu ortaya çıktı. Kaşıkçı cinayeti sonrası görevden alınan Suud el Kahtani'nin başında bulunduğu ekipteki sosyal medya uzmanlarının ayda 3 bin dolar maaş aldığı belirtildi.

New York Times, ülkenin muhaliflerin ve diğer hedeflerin hesaplarını arka planda izlemek için bir Twitter mühendisi Ali Alzabarah ile anlaştığını ve Riyad'da 'trol çiftliği' kurduğunu yazdı. Alzabarah'ın Suudi yönetiminin muhaliflerin Twitter hesaplarına, IP adreslerine, şahsi bilgilere ve telefon numaralarına erişmesini sağladığı belirtildi.

2015'TE TWITTER'DAN KOVULMUŞ

Batılı istihbarat ajanlarının da dikkatini çeken Alzabarah'ın Twitter tarafından Eylül 2015'te kovulduğu, şu anda Suudi hükümeti için çalıştığı kaydedildi.

EKİBİN BEYNİ KAHTANİ

Habere göre 2010'da kurulan ve yüzlerce kişinin çalıştığı ekibin beyni, Prens Muhammed'in çok yakını olan Kaşıkçı cinayeti sonrası görevden alınan Suud el Kahtani idi. Twitter üzerinden muhalif kişileri avlayan sosyal medya uzmanlarının ayda 10 bin Suudi Riyali (3 bin dolar) maaş aldığı ileri sürüldü. Bu kişilerin görevi muhalifleri şahsen taciz etmek ve alevlenen bir muhalif sohbete müdahale edip konuyu dağıtmak olarak tanımlandı.

PAYLAŞIMLARI ŞİKAYET ETMİŞLER

Haberde ekibin liderlerinin Suudi Arabistan'ın Yemen'e askeri saldırılarına karşı eleştirileri susturmak için bu yazışmaları Twitter'a 'hassas mesaj' olarak şikâyet etme kararı aldığı da yer aldı.

Haberler haber son dakika Riyad Twitter Suudi Arabistan Dünya Güncel haberler haberi HABER HABERLER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman 1954 Spor - Çatalcaspor maç sonucu: 1-2
Adıyaman 1954 Spor - Çatalcaspor maç sonucu: 1-2
Tarsus İdman Yurdu - Bandırmaspor Baltok: 4-3
Tarsus İdman Yurdu - Bandırmaspor Baltok: 4-3