Fare Kadar Olabilmek
Sercan Selçuk

Fare Kadar Olabilmek

Bu içerik 1787 kez okundu.

Deney fareleri arasında yaygın bir atasözü olan "Peynir büyük, mesafe kısaysa, delikten kafanı çıkarırken dikkatli olacaksın..." düsturuna binaen dikkat edelim ki kolay bir hamleyle büyük peyniri kapalım derken, kafamıza odunu yemeyelim.

Aslında bu tek cümlelik öğreti fazlasıyla anlam yüklü. Lakin günümüz teknolojik unsurlar, insanı hantallığa alıştıran ev aletleri, bizim yerimize düşünen bizim yerimize iş yapan mekanik icatlar insanoğlunu farelerden bile geriye götürdü. Deliğin kısa mesafe ötesindeki büyük peyniri almak için kafasını bile çıkarmaya üşenen insanoğlu neredeyse arama motoruna ''Peynir delikten içeri daha kolay nasıl girer?'' diye yazarak oturduğu yerden işi halletmeye çalışacak.

Bu vahim durum ne yazık ki bireysel yetilerimizi köreltmekle beraber olaylara özne olarak hükmetme kabiliyetimizi de ortadan kaldırıyor. Üzücü olan insanın bu tablonun vahametini henüz kavrayamamış olması.

Kolay yolla ulaştığı argümanlar, çaba sarf etmeden önüne gelen bilgiler ile ahkam kesmekten geri durmayan, insanca küstahlığı fikri donanımına ters orantılı biçimde artan insanoğlu böyle giderse uzun sürmeyecek bir müddet sonra farelerin bile güleceği bir duruma yuvarlanmak üzere.

Hazırcılığın, hedefe kolay ulaşmanın ve armudun olgunlaşıp artık ağzına değil direkt mideye düşmesinin kişiyi insanlıktan çıkarıp fıkhi tabirle hayvandan daha aşağı duruma düşürdüğünün farkına varmalıyız. Çaba göstererek, emek sarf ederek, engelleri aşmanın yolunu aklımız ve sabrımız ile bularak hedefe ulaşmanın hazzını fark etmemiz gerekiyor. Bu şekilde birey kendini parlak monitörlerden alıp sanal dünyanın aydınlık çukurundan kurtulabilir.

Kişi kolayı kabul etmediğinde ve mücadele gücününden taviz vermediğinde yani kısaca fare kadar olabildiğinde, birey olduğunun farkına varabilir...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman 1954 Spor - Çatalcaspor maç sonucu: 1-2
Adıyaman 1954 Spor - Çatalcaspor maç sonucu: 1-2
Tarsus İdman Yurdu - Bandırmaspor Baltok: 4-3
Tarsus İdman Yurdu - Bandırmaspor Baltok: 4-3