MERHAMET
Fatma Küçük

MERHAMET

Bu içerik 1362 kez okundu.

Merhamet insan olmanın en belirgin temel özelliklerinden olup çoğu ahlaki kavramın dayandığı ilkedir.

Hangi çağ yaşanırsa yaşansın, merhamet ve adaletin hükümran olamadığı bir dünyada huzur ve evrensel barış sağlanamaz.

Merhamet hava gibi su gibi muhtaç olduğumuz bir iksir…

Merhametsiz insan önce kendisine sonra etrafındakilere zarar verir. İnsanı insan yapan bütün hasletler merhamet ve vicdan duygularının iyi gelişmesiyle güçlenir.

Bu günlerde o kadar çok merhametsizlik örneklerine şahit oluyoruz ki insanlığımızdan utanıp maalesef yaşamaktan soğuyoruz.

Ama bu yazının amacı şikâyet etmek değil, ufak da olsa çözüm bulmak... En güzel çözüm ise merhamet duygusuna sahip bir gelecek için çalışmak. Evlatlarımızın; merhametli şefkatli ve vicdan sahibi olmasını istiyorsak, bize düşen bunu sözlerimizle ve davranışlarımızla  model olarak yaşamak ve eğitmek..

Çocuğun vicdanı aile tarafından inşa edilir. Çocuğun, bir bebeğin yada hayvanın canını yakması; yaşına paralel olarak  , o an için hayvana hayati bir tehlike getirmediği için belki de gülüp keyiflenmek yapılacak en büyük hataların başında gelmektedir. 3 yaşında ki miniğimizin kedinin kuyruğunu çekmesine göz yummak gibi.. Çocuk, oyuncağına, kardeşine  ve çevresindeki hayvanlara merhamet ederek merhameti öğrenir.

 

Evladımızın yaşı kaç olursa olsun küçük bir çocuğun yada  hayvanın canını sıkacak (yakacak demiyorum!) bir davranış sergilediğinde duygudaşlık kurmasını sağlayıp şefkatli ve net bir ses tonuyla davranışının yanlış olduğunu anlatmalı ve mani olmalısınız.

Peki merhameti özümsemek için hangi etkinlikler yapılabilir?

Sık sık yaşlıları ve hastaları ziyaret etmeli, çocuğunuzun size yardımcı olmasına izin vermelisiniz...

 Kardeşi varsa kardeşi üzerinden yoksa bebeği olan akrabalarımıza yardıma gidip küçük bir bebeğin merhamete ne kadar muhtaç olduğunu yaşayarak görmesini sağlamalıyız.

 Büyükler olarak doğaya şefkatle dokunmalı darda kalan canlının imdadına maddi manevi her zaman koşmalı ve elinden geleni yapmalıyız, hayvanlar için yazın bir kap su,kışın biraz ekmek kırıntısını sokağımıza koyup bizim merhametimize muhtaç olduklarını vurgulamalıyız.

Davranışların başkaları üzerinde etkilerini anlatıp,arkadaşına zarar verdiğinde veya haksız bir davranışta bulunduğunda sen onun yerinde olsaydın ne hissederdin gibi sorular sorun. Haksız davranmasına izin vermeyin.

Unutmayalım ki bugünlerimiz dünlerimizin, yarınlarımız bugünlerimizin eseri olacaktır.

sevgi ve merhametle….

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman 1954 Spor - Çatalcaspor maç sonucu: 1-2
Adıyaman 1954 Spor - Çatalcaspor maç sonucu: 1-2
Tarsus İdman Yurdu - Bandırmaspor Baltok: 4-3
Tarsus İdman Yurdu - Bandırmaspor Baltok: 4-3