Diş Gıcırdatma
Dt Gizem Galın

Diş Gıcırdatma

Bu içerik 188 kez okundu.

Günlük hayatta çoğu zaman stresli iş hayatı, sorunlu insan ilişkileri sebebiyle baskı altında hissederiz. Üzüldüğümüz, stres yaptığımız her duygusal durum değişikliği aslında vücutta da karşılığını bulmaktadır. Sağlıklı beslenme ve düzenli spor ile günlük telaşeleri vücudumuzdan atmamız mümkün olsa da, stresli anlarımızda vücudumuz da bu duygu durumunu bilir ve çok küçük merceklerden bakıldığında aslında stresin vücudumuzu, en küçük yapı taşı olan hücrelerimizi çok fazla etkilediğini görmekteyiz. Farkında olmadan stresimizi ve odak noktamızı dağıtmak adına farklı alışkanlıklar geliştirebiliriz.

    Ergenlik çağı öncesi çocuklarda okula yeni başlama, arkadaş ve sınıf ortamında kendini yeterince ifade edememe, ebeveynden uzak kalma gibi sorunlar mevcutsa, bu çocukta stres birikimi yapabilmekte, dahası çocuğun farkında olmadan yeni alışkanlıklar geliştirmesine neden olabilmektedir. Çocuklarda kalem ısırma, sebepsiz kapris ve inatçı olma gözleniyorsa vücudun baş edemediği sorunlar olduğu düşünülmelidir. Böyle durumlarda aslında ağız ve diş problemi olmasına rağmen çocuklarda strese bağlı diş gıcırdatma da beraberinde gözlenmektedir.

    Yetişkinlerde ise; iş yaşamındaki stresler ve günlük hayattaki problemler var olan sıkıntılı durumu başka bir yöne kanalize etmek için diş gıcırdatmak ve diş sıkmak sık karşılaşılan ve ilerde eklem sorunlarına neden olabilen bir durumdur. Uzun süre diş sıkmaya veya diş gıcırdatmaya bağlı olarak eklem yapısında dejenerasyon gözlenmektedir. Diş sıkma alışkanlığı devam ettiği sürece dejenerasyon miktarı artacak ve günlük hayatı etkileyen ağrılar başlayacaktır.

     Diş sıkmak ne tür ağrılara neden olabilir?

Diş sıkmak veya gıcırdatmak uyku sırasında veya bir işle meşgul iken ortaya çıkabileceği gibi, normal zamanda hiçbir sorun yokken de kendini gösterebilir. Diş sıkmak uzun vadede eklem bölgesinde kulak ön kısmında çene arkasında, başın arka-ense kısmında zonklama şeklinde ağrıya neden olabilir. Ayrıca diş sıkmak şakaklarda, alın bölgesinde burun tabanında da ağrıya neden olabilmektedir. Sabahları uyanıldığında bu bölgede veya bölgelerde zonklama şeklinde ağrılarımız varsa diş gıcırdatma veya diş sıkma nedenli olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

  Çocuklarımızda bu tip bir durumla karşılaştığımızda ne  yapmalıyız ?

Öncelikle çocuğumuzun stres yapmasına veya üzgün olmasına neden olabilecek durumları ortadan kaldırmaya çalışıp sonrasında diş hekimi yardımına başvurmalıyız. Diş hekiminiz ağrıya veya sıkıntıya neden olabilecek dişlerden kaynaklı problemler varsa bunları teşhis edip tedavisini gerçekleştirdikten sonra diş gıcırdatmanın fiziksel etkilerini ortadan kaldırmak için tedavi yapmalıdır.

Yetişkinlerde diş sıkma ve/veya gıcırdatmanın tedavisi nedir?

Öncelikle çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de diş kaynaklı ağrıya sebep olabilecek nedenler teşhis edilip tedavisi yapılmalıdır. Sonrasında eklem muayenesi yapılarak eklem diskinde herhangi bir yapısal harabiyet meydana gelip gelmediğine bakılmalıdır.

Daha sonra diş hekiminiz size çeneyi açıp kapama, hızlı ve yavaş açıp kapama hareketleri yaptırarak eklemden dejenerasyona bağlı sesler gelip gelmediğine bakacak, gerekirse eklem filmi isteyecektir.

 Durumların değerlendirilmesinin ardından diş hekiminiz hafif düzeyde bir alışkanlık varsa ve ilerleyen bir eklem problemi meydana gelmemişse öncelikle gece plağı yaparak bu aparatı gece boyu kullanmanızı isteyecektir.

 Eklem bölgesinde ağrı mevcut ise çoğu zaman eklem bölgesine sıcak kompres iyi tavsiye edilmektedir. (Diş hekiminize danışmadan sıcak kompres uygulamayınız)

 Eğer tedavi edilmezse diş sıkma ve/veya gıcırdatma alışkanlığının sonucu neler olabilir?

 Baş boyun, kulak çevresi ve çene ekleminde ağrılarınız artabilir. Gün içerisinde de dişlerinizi sıkıyor ya da gıcırdatıyorsanız dişlerinizde aşınmalar meydana gelebilir. Dişlerde aşınmalara bağlı olarak dişlerde ve dişetlerinde ağrı meydana gelebilir. Soğuk sıcak içeceklerde hassasiyet meydana gelebileceği gibi, diş fırçalarken  kanamalarınız artabilir.

Uzun süre bu alışkanlığının tedavisi yapılmadığında eklem bölgesinde geri dönüşümsüz değişiklikler meydana gelebilmekte ve çene kilitlenmesi, ağzı açamama veya  sadece bir miktar açabilme gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bu durumda çok daha fazla ağrılı durumlarda karşı karşıya kalınabilmektedir.

Çok daha fazla ilerlemiş eklem problemlerinde açık eklem cerrahisi gerekebilmektedir. Eklem bölgesinin açılarak veya açılmadan sıvı enjeksiyonuyla semptomatik ( yani sorun giderilmesine yönelik ) tedavi denenebilmektedir.

Dişlerimi sıktığımı ve/veya gıcırdattığımı nasıl anlayabilirim?

Yukarıda anlatılan ağrılar mevcutsa, dişlerinizi sıktığınızı gün içinde siz de fark ediyorsanız, sabah uyandığınızda çene kemiğinde ve ekleminde şiddetli ağrılar mevcutsa diş hekiminize danışmanızı  tavsiye etmekteyiz.

Sağlıklı günler dileriz…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman 1954 Spor - Çatalcaspor maç sonucu: 1-2
Adıyaman 1954 Spor - Çatalcaspor maç sonucu: 1-2
Tarsus İdman Yurdu - Bandırmaspor Baltok: 4-3
Tarsus İdman Yurdu - Bandırmaspor Baltok: 4-3